Efter tolv år är den tecknade Avatar-serien tillbaka!
Först filmen som släpptes i juli och nu Seven Havens som ska släppas i oktober.
Hoppas den inte får lika mycket hat som Legend of Korra.
Jag hade ingen aning om filmen eller serien tills ett klipp av det kom upp på YouTube. Så direkt blev det att kolla på trailern. Filmen verkar spännande, men mitt intresse fastnade mest för Avatar: Seven Havens.
Enligt klippet på YouTube verkar en del inte vara så positiva med den nya serien, bara för att huvudkaraktären Pavi har ett träben. Vet inte om detta exakt stämmer, kom inte ihåg alla detaljer av klippet. De flesta kommentarerna nämnde att bara för hon är “handikappad” betyder inte det att hon kommer vara en svag Avatar. Och andra skämtade att om hon skulle hamna i en situation när hennes krafter inte kan vara till hjälp kunde hon bara ta av träbenet och använda det som ett vapen. Fick mig att föreställa mig en 9-åring som försöker smälla till någon i huvudet med sitt träben.
Gällande själva trailern verkade de vara väldigt spännande. Världen tycker att Korra hade svikit dem och hon var anledningen till att benders i världen hade förminskats. Så folket ser inte Avataren på samma sätt längre, någon som ska hålla fred och ordning. Trailer visade Pavi som träffar sin förlorade tvillingsyster och visar oss hennes vän/mentor Jae. Deras uppdrag är att rädda de kvarvarande civilisationerna. Jag vet inte vad, om det är människor, spirits eller stormarna som visas i trailern. Gällande om det verkligen var Korra’s fel är det bara vänta och se.






